Friss Nap képek
A Szuhán megtartott 5. Csillagász Tábor utolsó napján, több mint 5 év után végre sikerült fókuszba csalnunk a Nap felszínét és kitöréseit a H-alpha szűrős naptávcsövünkön. A szabad szemes észlelés már a kezdetektől fogva működött, viszont képtelenek voltunk kamerával felvenni a kitöréseket, csak egy nagy piros pacát kaptunk évekig.
A megoldást végül egy Barlow 2x jelentette ami a távcső gyújtótávját hosszabbítja meg. Ezt a kameránkra erősítve már fókuszba lehetett állítani a kamera CCD érzékelőjét.
A Scopium bolygókamera felvételeit SharpCap rögzítette, feldolgozáshoz Registax 6 szoftvert használtunk, a szett észlelés közben:
A Nap ebben az évben van aktivitási ciklusa csúcsán, ezért szinte minden nap hatalmas anyagot dob le magáról. A kameránk képét egy laptopra küldtük ki, ahol kezdetben kiválasztottunk egy érdekes régiót. Az egy-egy felvételt végül Photoshopban korrigáltuk, de ezek sokszor homályosak maradtak a légkör zavartsága miatt:
Később megpróbáltunk panorámát készíteni, hogy a teljes Napkorong egy felvételre kerüljön, ekkor körbefotóztuk a Napkorongot úgy hogy a kitörések látszódjanak, majd úgy hogy a felszín textúrája látszódjon, a kettőt ugyanis lehetetlen egy felvételen rögzíteni mert a kamera dinamika tartománya nem tudja kezelni a köztük lévő fényesség különbséget. A két panoráma korongot végül egymásra tettük így egy képen van rajta a felszín és a rajta lévő kitörések:
A legújabb módszerünk a részletfotózáshoz , hogy 1 perces videókat készítünk az aktuális részről. A videó minden másodperce 30 képkockát tartalmaz, a teljes videó több ezret. A videót Registax programmal dolgozzuk fel, ami kiválasztja a legélesebb, legtisztább képkockákat, majd azokat úgymond összeadja. Ezzel a módszerrel sokkal tisztábban kirajzolódnak a kitörések részletei, és a felszín textúrája: